Czy wiesz, czego potrzebuje Twój pies? O psich potrzebach gatunkowych

W ostatnim tygodniu listopada miałam przyjemność prowadzić webinarium, podczas którego wraz z uczestnikami rozmawialiśmy o potrzebach gatunkowych psa. Z dwóch godzin zrobiły się niecałe trzy, a rozmawiać można by i dalej… Bo temat psich potrzeb to taki trochę worek bez dna – ile psich osobistości, tyle i potrzeb. Ciekaw jesteś o czym było? Zerknij zatem niżej!

Gatunek, gatunek, czymże jest gatunek

Bo szkopuł w tym, że aby zrozumieć wagę potrzeb gatunkowych, warto pojąć wcześniej, czym sam gatunek jest. Cóż, definicji mamy wiele, a żadnej idealnej. Tym co łączy większość z nich są zagadnienia mówiące o barierach i różnicach z nich wynikających. A więc gatunek to, mówiąc w skrócie i ogólnie, grupa osobników, które wyewoluowały w taki, a nie inny sposób ze względu na warunki środowiskowe, w jakich żyją, a także bariery, np. geograficzne, uniemożliwiające swobodne przedłużanie gatunku. Gatunek to więc zbiór określonych przystosowań do danych warunków. Przystosowania z kolei określają potrzeby. No i mamy już jako taki obraz tego, czym potrzeby gatunkowe są i dlaczego pełnią ważną rolę.

Potrzeba potrzebie nierówna

Możemy określać sobie w sposób mniej lub bardziej ogólny potrzeby danego gatunku, ale warto pamiętać, że każdy gatunek to indywidualne jednostki, różniące się między sobą nie tylko pewnymi cechami wyglądu czy charakteru, ale też zakresem tolerancji w stosunku do warunków życia. Dlatego właśnie nie każdy pies będzie równie komfortowo czuł się np. na wybiegu dla psów w gronie czworonogów i ich opiekunów. Dlaczego? Bo jest indywidualną jednostką o określonych cechach charakteru, doświadczeniach, predyspozycjach, umiejętnościach emocjonalnych i społecznych, określonej relacji z opiekunem i charakterze relacji, jakie tworzy z innymi psami i ludźmi. Możesz znać potrzeby gatunkowe psa, ale potrzeby TWOJEGO psa poznasz tylko poznając właśnie tego psa.

Te niezbędne i te nieobligatoryjne

Czyli nieelastyczne i elastyczne. Te niezbędne do przeżycia, i te warte uwagi dla zapewnienia warunków życia odpowiednich dla gatunku.

  • Poczucie bezpieczeństwa
  • jedzenie
  • sen
  • pielęgnacja / toaleta

To potrzeby niezbędne dla życia psa (zwróć uwagę, że nie tylko psa, ale każdego zwierzęcia)

  • Ruch
  • zabawa

To z kolei potrzeby elastyczne, które jednak w ogromnym stopniu wpływają na dobrostan naszego towarzysza życia. Warto bowiem pamiętać, że pies to gatunek zwierzęcia prowadzący raczej aktywny tryb życia (raczej, bo selekcja pod kątem ras zrobiła swoje, tworząc czasem sporo ograniczeń…) i silnie socjalny. Dlatego interakcje z innymi osobnikami łapiącymi się na kontekst społeczny (inne psy, ludzie) jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju i zdrowia psycho-fizycznego psa. Innymi jednak nie oznacza losowymi. Chodzi o takie kontakty, w których nasz pies czuje się BEZPIECZNIE – inaczej mamy lukę w potrzebach nieelastycznych…

I nie zapominaj, że to z natury nie kanapowiec

Czyli o łańcuchu łowieckim nie zapominaj… Psy bardzo często prezentują zachowania z tego repertuaru i niemożność zaspokojenia tej potrzeby bardzo często wiąże się z frustracją i pobudzeniem na co dzień. Ale! Za dużo też nie jest dobrze, np. ciągła pogoń za piłką to nic innego jak nieprzerwane polowanie (przede wszystkim element pogoni), które wiąże się z wydzielaniem hormonów stresu i dopaminy. W skrócie: mamy pobudzonego i zestresowanego psa. Kto by pomyślał…

Słowem zakończenia

Potrzeby gatunkowe, potrzeby osobnicze – to warunki życia podyktowane przez ewolucję i biologię. Niemożność ich zaspokojenia przez psa jest najkrótszą drogą do zachwiania równowagi psycho-fizycznej i pojawienia się stanów emocjonalnych i zachowań mogących stanowić problem nie tylko dla psiego otoczenia, ale też dla samego psa. Dbaj o niego tak, by był w równowadze, w końcu jesteś za niego odpowiedzialny.

A po więcej zapraszam tu, czyli na nagranie webinaru.

 

Dodaj komentarz